LR-ZH500P A High-Performance Distance-Setting Type Reflective Laser Sensor
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
15
quantity
Product details
Category
Type: Distance-setting type (BGS/FGS) Output: PNP Connection: 2m cable Detection Distance: 50 to 500mm Standard Detection Step: 15mm for 50 to 300mm, 40mm for 300 to 500mm Display Resolution: 1 to 5mm (automatically adjusted according to distance) Spot Diameter: Approximately 4.5×2.2mm at 500mm Response Time: Switchable between 1.5ms/10ms/50ms Light Source: Red laser (660nm) Laser Class: Class 1 laser product (IEC 60825-1) Indicators: 3-digit 7-segment display (red), output indicator (yellow), datum indicator (orange), 1-spot indicator (green) Timer Function: Supports OFF, ON-delay, OFF-delay, and one-shot modes Power Supply Voltage: 10-30VDC (including 10% ripple (peak-to-peak)), compliant with Class 2 or LPS standards